(1889 – 1969)
Akademický malíř KAREL CHALOUPKA se narodil 18.3.1889 se v Hoděčíně u Solnice v podhůří Orlických hor. Pocházel z chudé rodiny a měl 11 sourozenců. Vyučil se lakýrníkem a písmo-malířem v Kadani.Po návratu z vojenské služby úspěšně podnikal ve svém oboru a vlastnil lakýrnickou firmu v Náchodě. Již v dětství maloval obrázky, které svědčily o jeho talentu. I v období, kdy podnikal se věnoval živnosti, nepřestával malovat obrazy. Svědčí o tom jejich množství z té doby. Svá díla také úspěšně prodával,když mezi obdivovatele a kupce jeho tvorby patřili například náchodští továrníci Bartoňové z Dobenína. Také město Náchod zakoupilo několik obrazů, keré dodnes zdobí hotel Beránek na náchodském náměstí. Ve třicátých letech složil úspěšně zkoušky na malířskou akademii v Praze a byl přijat do 2.ročníku. Studoval na krajinářské škole prof. Nejedlého a malbu figurální pod vedením prof.Obrovského. Po absolutoriu se již cele věnoval jen své tvorbě umělecké. V roce 1936 měl první výstavu v Náchodě,další tři v r.194O v Praze. Z těchto výstav zakoupilo Město Praha několik děl s městskými náměty. Byl kumštýřem skutečně plodným, o čemž svědčí množství prací ze všech oblastí malířství. Jeho krajiny jsou pohledem syna na své rodné Orlické hory, ale i jiné oblasti Čech (Český ráj a okolí apod.). Náměty z Prahy, kde žil po studiu, jsou ukázkou nesmírného usilí zachytit co nejvíce z tak obrovského množství podnětů a motivů. Obrázky z Matějských poutí a trhů jsou toho jasným dokladem. Malby z okolí Prahy ukazují Šárku,Levý Hradec a Tursko. Jeho vztah k tradiční lidové kultuře vřele vyjádřil ve svých obrazech s náměty lidových krojů, často provedených v reálné velikosti. Další perly v tvorbě malíře Karla Chaloupky jsou jeho nádherné kytice, které svádějí pozorovatele přímo k "přičichnutí". Tvorba realistická byla na jistý čas vystřídána díly z oblast umělcova "červeného" období, které je zcela samostatnou etapou malířovy tvorby, jako výraz jeho svobody projevu vnitřního vidění světa.
V této době byl malíř komunisty vytěsněn z veřejného uměleckého života,neboť nebyl členem svazu umělců, kteří tvořily v duchu socialistického realismu. Na sklonku života se umělec věnoval, vzhledem ke svému zdravotnímu stavu, převážně malbě zátiší a portrétu.
Zemřel 4.6.1969 ve věku 80 let.
Závěrem lze s jistotou říci, že tvorba malíře Karla Chaloupky má v dějinách českého malířství čestné a nezastupitelné místo, které bylo, je a bude vždy uznáváno jako tvůrčí, myšlenkově nové a je nesporným přínosem do pokladnice českého malířství 20 století.
Comments